Tabela za vnos provizijskega faktorja v odvisnosti od zavarovalne dobe

Tabela za vnos provizijskega faktorja v odvisnosti od zavarovalne dobe nam omogoča pregleden vnos provizijske tabele tako vhodne kot izhodne provizije. Nastala je kot altrenativa osnovnemu načinu za vnos, ki je precej bolj okoren, nepregleden in zamuden.

Vendar v tej obliki ne moremo vnesti posebnih nastavitev za storno vračilo ali storno rezervo, v kolikor nam za to provizijsko skupino ne zadoščajo privzete nastavitve.

Do tabele pridemo preko ikone Ikona tabela v razdelku Faktor za izračun pri urejanju provizijske skupine ali vnosu parametrov vhodne provizije.

Če provizijski parametri še niso vneseni, ali če so v celoti odstranjeni, nas ob kliku program najprej zahteva vnos osnovnih parametrov tabele, v nasprotnem primeru nam odpre tabelo, ki jo lahko urejamo.

Vnos osnovnih parametrov tabele

Vnos osnovnih parametrov provizijske tabele

Pri vnosu provizijske tabele morajo biti najprej znani osnovi parametri, ki določajo dimenzije in način prikaza provizijskih faktorjev v odvisnosti od zavarovalne dobe.

Maksimalna zavarovalna doba

Vnesemo maksimalno zavarovalno dobo, za katero se sklepajo zavarovanja.

Provizijske stopnje - na letni osnovi

To možnost izberemo, še so provizijske stopnje po posameznih letih izplačevanja enake (se ne spreminjajo mesečno znotraj posameznega leta). Edini parameter v tem primeru je maksimalno število let izplačevanja.

Provizijske stopnje - na mesečni osnovi

Če so provizijske stopnje podane mesečno (na primer 1. mesec 30%, 7..12. mesec 20%, 13..24.mesec 40%, 37.mesec 10%), izberemo to možnost. Parametri, ki jih moramo podati, so vsi mesečni intervali, za katere so podane različne provizijske stopnje. Za zgornji primer bi v tekstovno polje vnesli naslednje vrednosti: "1, 7..12, 13..24, 37".

Urejanje tabele

Odpre se tabela, v kateri se vrstice nanašajo na posamezne zavarovalne dobe, stolpci pa na na % provizije po posameznih obdobjih izplačevanja.

Prazna tabela

Če smo odprli prazno tabelo izhodne provizije, ki se izplačuje iz enot na mesečni osnovi, se odpre priblično takšna tabela:

Prazna tabela na mesečni osnovi

Če se provizija izplačuje iz premijske vsote na letni osnovi pri maksimalni dobi izplačevanja 5 let, bo tabela približno takšna:

 Provizijska tabela na letni osnovi

Vnos podatkov

Podatke (provizijske faktorje v odstotkih) lahko v našamo le v stolpce, ki se nanašajo na konkretna obdobja. Vrednosti v stolpcu Skupaj se izračunavajo samodejno in sproti.

Vrednosti, v našem primeru le številčne, vključno z morebitnimi decimalnimi vejicami, vnašamo podobno kot na primer v preglednico v MS Excelu. Ničel ne rabimo vnašati.

Kopiranje in lepljenje

Polja, vrstice ali stolpce lahko tudi kopiramo. Polje, oziroma skupino celic, ki jih želimo kopirati, označimo in v hitrem meniju izberemo Kopiraj (oziroma na tipkovnici vtipkamo <CTRL><C>), nato označimo polje oz. navpično ali vodoravno skupino celic, kamor želimo kopirati in izberemo Prilepi (<CTRL><V>). Podatke lahko kopiramo tudi iz drugih ali v druge preglednice, na primer v MS Excel.

Ko smo podatke vnesli, je preglednica videti približno takole:

Primer tabele s podatki

 

Operacije nad podatki

Nad podatki, ki smo jih vnesli lahko izvajamo določene operacije, ki jih sprožimo bodisi iz orodne vrstice ali hitrega menija. Nekatere operacije se izvajajo nad celotno tabelo, nekatere le nad označenimi polji.

Združevanje/razdruževanje enakih vrstic

Če v hitrem meniju izberemo Združi enake vrstice ali Razdruži enake vrstice, se bodo vrstice z enakimi faktorji združile oziroma razdružile. Če združimo vrstice v primeru iz vnosa podatkov, bo celotna tabela na primer videti takole:

Tabela z združenimi vrsticami

Preračun med letno in kumulativno osnovo

Če želimo, da se provizijski faktorji preračunajo na primer v prejšnjem primeru iz premijske vsote kot osnove za izplačilo na letno premijo, v orodni vrstici zgoraj okvirčku Osnova namesto Premijska vsota izberemo Letna premija. Preračunana tabela bo v tem primeru naslednja:

Provizijska tabela z letno osnovo

Prikaz stopenj za obdobje ali za mesec/leto

V vseh zgornjih primerih so vrednosti v stolpcih, ki prikazujejo po več mesecev skupaj, podane kumulativno za obdobje, na primer 1,8% za šest mesecev skupaj (6..12. mesec). To lahko spremenimo, tako da vnašamo ali prikazujemo faktor, ki se nanaša na posamezni mesec. To spreminjamo v orodni vrstici, če v okvirčku Prikaz stopenj preklaplamo med Na leto/mesec in Za obdobje.

Ena od zgornjih tabel bo v tem primeru videti takole:

Provizijska tabela s prikazom mesečnih stopenj

Prikaz decimalk

Nastavimo lahko, največ na koliko in najmanj na koliko decimalk, naj bodo prikazane vrednosti. Če je število prikazano na manj decimalk, kot je vnešeno ali preračunano, bo pri prikazu zadnje decimalke prišo do zaokrožitve. Če zahtevamo prikaz več decimalk, kot jih vnesena ali preračunan vrednost vsebuje, se bodo na desni strani števila dodale ničle.

Minimalno in maksimlno število decimalk nastavimo v orodni vrstici v okvirčku Prikaz decimalk.

Primer izpisa enega od zgornjih primerov na dve decimalki:

Prikaz provizijskih faktorjev na dve decimalki

Množenje/deljenje označenih polj s konstanto

Če želimo vrednosti polj v posameznem polju ali skupini polj pomnožiti ali deliti z neko vrednostjo, v hitrem meniju izberemo ukaz Pomnoži označene s številom... ali Deli označene s številom.... Program nas bo zahteval še vnos faktorja oz. delitelja, s katerim bo množil oz. delil vrednosti v označemih poljih. Ta operacija nam na primer pride prav, če smo po pomoti namesto letnih vnesli mesečne provizijske faktorje ali obratno. V tem primeru označimo vsa polja v tabeli in jih pomnožimo oz. delimo z 12.

Spreminjanje dimenzije preglednice

Če želimo spremeniti parametre preglednice, kot je dolžina obdobja izplačevanja, spremeniti letno osnovo v mesečno ali obratno in podobno, to storimo z ukazom Spremeni dimenzije preglednice v hitrem meniju. Če spreminjamo dimenzije preglednice, se tabela inicializira na novo, s čimer izgubimo podatke, ki se v njej že nahajajo, na kar nas program opozori. Nato se pojavi obrazec za vnos z osnovnimi parametri tabele, kamor vnesemo želene spremembe.

Namig: Če se želimo izogniti izgubi že vnesenih parametrov, moramo tabelo najprej kopirati na primer v MS Excel, od koder bomo potem podatke kopirali nazav v spremenjeno tabelo.

Posebnosti

Če vnašamo provizijsko tabelo za vhodno provizijo, imamo v hitrem meniju na voljo ukaz Posebnosti, s pomočjo katerega lahko za označena polja spremenimo privzeto nastavitev za izplačilo skupinske provizije:

izplačilo skupinske provizije

Nastavimo lahko eno od naslednjih možnosti:

 

V spodnjem primeru se razdeli v skladu z nastavitvami v provizijski skupini le provizija za prvi mesec, vsa preostala gre v celoti agenciji.

vsa nadaljnja provizija agenciji